מהי טאי צ'י צ'ואן

טאי צ'י צ'ואן היא אמנות עתיקה של תנועה רכה ועדינה המדגישה הרפיה, תשומת לב וריכוז, הפעלה של כל מפרקי הגוף, יציבה ושיווי משקל ומיטיבה עם גוף ונפש האדם.

מחקרים רבים כיום מוכיחים כי תרגול טאי צ‘י מחדש מאזן ומיטיב פעילות של מערכות שונות בגוף כמו המוח ומערכת העצבים, שרירים ומפרקים, לחץ דם, שיווי משקל ועוד.

הסטורית, מקור הטאי צ'י צ'ואן אינו ודאי והדעות על כך חלוקות. הדעה הרווחת היא כי היוצר שלה היה חכם סיני מיתולוגי בשם צ'נג סנג פנג שחי במאה השלוש עשרה לספירה.  נאמר כי נהג להתבונן בחיות בטבע – כיצד הן נעות, פוסעות,  עפות, נלחמות זו בזו וכד. התבוננות זו הביאה אותו להבנה כי כוח אינו מהווה הבטחה לניצחון במאבק ואילו ורוך וגמישות הן מפתח לפעולה יעילה יותר.

מספר רבדים מרכיבים את הטאי צ'י צ'ואן:

מדיטציה בתנועה      רפואה סינית       צ'י קונג / יוגה סינית         פילוסופיה        אמנות לחימה

  • מדיטציה בתנועה:

מדיטציה משמע ריכוז. ריכוז ממושך מוביל בהדרגה לרגיעה והרפיה ולאט לאט, במהלך הזמן,  להשתתקות של המחשבות.

לימוד התנועות דורש ריכוז ותשומת לב ואלה נדרשים גם בזמן שאני מבצע את התנועות.

  • רובד בריאותי:

רפואה סינית – יוצרי הטאי צ'י צ'ואן הטמיעו בכל תנועה את עקרונות הרפואה הסינית ותפיסתה את מבנה האדם כיצור פיסי אנרגטי.  התנועות נועדו לחזק ולעודד זרימת דם, אנרגיה ולהיטיב עם האיברים הפנימיים.

צ'י קונג – תרגילים המשלבים תנועה,  נשימה ותשומת לב אשר מחזקים ומתחזקים את בריאות המתרגל.  צ'י קונג  הינו המינוח המודרני ליוגה סינית / טאו יין –  שיטת תרגול עתיקה אשר עדויות לה נמצאות בכתבים טאואיסטים קדומים.

  • רובד פילוסופי :

העקרונות, התנועות והתרגול בטאי צ'י צ'ואן, מהווים מימוש פיסי לרעיונות הנמצאים בבסיס הפילוסופיה של החכמים הסיניים העתיקים.

דוגמא לכך – הרפיה פיסית ומנטאלית: זהו עקרון בסיסי בטאי צ'י צ'ואן, המקרב את המתרגל/ת למחשבה שהאדם מהווה המשך וחלק מסביבתו.

שלושת הספרים שמהווים את הבסיס לפילוסופיה הסינית- האי צ'ינג,  טאו טה צ'ינג,  ואמנות האסטרטגיה (אמנות המלחמה), נחשבים למקור השפעה ראשי ביצירת הטאי צ'י צ'ואן. תורות החשיבה והפילוסופיה – טאואיזם, קונפוציאניזם ובודהיזם הם מקורות משפיעים בהתהוותו.

  • רובד אמנות לחימה:

לכל תנועה אפשרות של קבלת פעולה מחוץ לי והחזרה שלה.  בתקופות קדומות יותר היווה רובד זה מרכיב חיוני. מכורח המציאות נאלצו המתרגלים להגן על עצמם ולדעת כיצד להתמודד בקרבות פנים מול פנים.

אני לא מדגיש פן זה באופן הלימוד שלנו.

רבדים אלה משלימים זה את זה ליחידה אחת הרמונית ונמצאים בכל תנועה ותנועה.